Wednesday, April 1, 2009

Гората... що е то?

Гората... що е то?

Много ми се иска да пиша за горите... темата е толкова вдъхновяваща... проблема е, че е толкова комплексна и широка, че направо не знам какво да кажа и какво не и на всичкото от горе не се чувствам достатъчно подготвен да говоря за горите защото има още толкова много да уча по въпроса.
Както и да е щом ми се иска ще пиша пък каквото излезне :)

До скоро си мислех, че западните страни са много напред с екологията и опазването на горите, защото знаех, че след като изсекат една гора после веднага я залесяват на ново и така в крайна сметка постигат по-голям брой дървета от колкото са отсекли. Горкият аз колко ограничено съм гледал към този въпрос и колко не съм разбирал какво точно е гора.

Безчинството да отсечеш цялата гора и дори да не я залесиш след това както често се случва в България или пък понеже не ти е разрешено да я сечеш да я запалиш и след като изгори да ти платят за да "прочистиш" е пълно безумие.

Горите са започнали да изчезват постепенно от лицето на земята още от времето в което човекът се е научил да използва огън, инструменти и най-вече да се занимава със земеделие. Последно четох, че в момента са налични едва 30% от горите които са били. И за съжаление продължават да намаляват.

Най-голямата част от горите са премахнати за да могат да се освободят площи за селско стопанство. На второ място горите се изсичат за дървен материал независимо в каква форма дали като дърва за горене, строителен материал или просто целулоза. На трето място се изсичат защото мястото ни трябва за да строим на него или за да добиваме нещо от него ( руди, петрол и тн.).

За какво служи гората?

Гората е с толкова многообразни функции и толкова сложни, че ние всъщност знаем доста малко за горите. И не говоря, за мен и вас като хора които не се занимават с това.... Говоря за професионалистите които това работят. За хората които са посветили живота си на това да разберат какво се случва в гората като еко система.

Някои от дейностите които извършва гората са:

Улавя слънчевата светлина и я превръща в материя.
Пречиства водата.
Задържа водата.
Акумулира топлина.
Регулира климата.
Предизвиква дъждове.
Създава почва.
Създава  място за живеене на животинки от всякаква величина.
Задържа почвата за да не бъде отмита от дъждовете.
Ражда се расте и умира.
Променя се и еволюира.
Пречиства въздуха и създава кослород.
Задържа въглерода в гората тоест предотвратява парниковия ефект.

Невъобразимо е с нашата човешка гледна точка да си представим живота на една гора... но съм сигурен, че е адски красиво нещо. Красиво като дизайн, красиво като изпълнение, просто красиво.

Та от къде да започна?

Гората е жива! Гората е същество. Гората е еко система. И всяка гора е уникална. Всяко растение, животно, насекомо, гъба, микро организъм и какво ли още не в гората служи за нещо. Служи чрез собственият си живот да помага на това другите да живеят. И когато му дойде времето естествено отстъпва пътя си на следващото което ще заеме неговото място като друг вид с друга функция, така че да подпомага по-нататъчното развитие на гората.

Гората която ние наричаме например брезова гора (защото е съставена предимно от брезички) е всъщност съвсем друг вид гора примерно дъбова или борова. Брезите са в момента там с дадена цел. Например да обогатят почвата. Брезите са един от видовете които изключително много допринася за обогатяването на почвата и следователно се срещат предимно в млади гори или по краищата на вече развити гори защото гората се разширява. Дърветата които ще се установят като постоянни във вече развитата гора и ще живеят по няколко стотици или дори хиляди години биват предхождани от множество други видове които ще направят обстановката такава, че да може последния вид дървета да се развие.

Та Гората се развива в продължение на стотици дори хиляди години за да достигне една зряла фаза в която всичко да е уравновесено и да се превърне в една чудесна стабилна система която може да поддържа и развива животните, които са в нея, които са реално част от нея. Един от признаците дали една гора е развита, е дали тя може да поддържа хищници които да нямат друга функция освен ограничаването на популацията на други животни.

Гората и природните бедствия.

Една разнородна по видове и възраст естествено развита гора е кажи речи защитетана от огън. Пожарите които излизат извън контрол и застрашават населени места и изгарят хиляди хектари гори се случват в гори които са изкуствено залесени или поддържани. Ограничаването на пожарите в горите от страна на хората води до все по-малка естествена защита на горите от пожар. Някои видове дървета например покълват само след като е преминал пожар през гората. Едно спиране на пожарите в горите предизвиква изчезването на тези дървета. Най-известният пример в тази категория са гигантските секвои. Болести които естествено биват неутрализирани след преминаването на пожар се развъждат и тормозят горите които са предпазени от естествени пожари.

Също нормално развита гора е доста устойчива на урагани, и наводнения. Ураган може да унищожи около 2% от един горски масив. Което е горе долу колкото ръста на гората за една година тоест една година след природно бедствие гората е вече  възстановена. Хората обаче са бедствие което не може да бъде удържано така лесно. Хората могат да изсекат до 100% от същия горски масив.

Последната книга която четох твърдеше, че в шнейцария понастоящем има 2% стари гори и всичко останало е изсечено и залесено на ново.

Каква е разликата между Старата гора и Горската плантация?

Старата гора е еко система съставена от множество видове растения които са на различна възраст, поддържа голямо разнообразие на други живи организми и е устойчива на всякакви природни бедствия. Задържа и пречиства огромни количества вода. Произвежда и поддържа най-богатата почва и създава най-добри условия за живот на растенията. Расте с устойчиви темпове между 1 и 4% на година. И се подновява на ротации над 250 години.

Горската плантация е масив залесен с подбрани видове дървета които имат висока комерсиална стойност. Не е устойчива на никакви природни бедствия. Използват се химикали за да поддържат нивата на "вредителите" ( насекоми) в норма и се използва изкуствено наторяване за да се поддържа растежа на гората тъй като почвата не е достатъчно богата. Освен това са необходими подходящи терени за залесяване тъй като една такава гора не е достатъчно устойчива за да задържи свличания. Поддържа изключително оскъдно количество животинки. Изхабява почвата и не задържа достатъчно вода като в повечето случаи пречиствателните и свойства са тотално незначителни и по-скоро замърсява заради пестицидите и изкуствените торове. Тастежа и е между 5-10% на година като се отсича на интервали от около 40-50 години.

Та да се върна от моята заблуда за това колко напредничави са "развитите" страни по отношение на горите. Те просто отсичат гори и ги заместват с горски плантации.

Следствията от отсичането на горите и заменянето им с горски плантации ( понякога ):

Обедняване на почвата - почвата не само става неспособна да поддържа живот но е и най-големия съхранител на въглерод и когато се окисли се превръща във въглероден двуокис което е  всъщност причината за парниковия ефект. Селското стопанство е най-големия замърсител със въглероден двуокис на планетата. Всичките използвани горива в света на година са (до колкото си спомням) 5 пъти по-малко от колкото селското стопанство отделя.

Намаляване на способността на горите да задържат вода - това води до наводнения, свлачища, изчерпване на запасите от сладка вода, намаляване на регулирането на климата и следователно предизвикване на екстремуми в температурите, суши и наводнения.

Намаляване на способността на горите да задържат почвата - горските плантации имат много по-слаби свойства от старите гори за задържане на почвата това води до свлачища и отмиване на плодородната почва в реките, това води до замърсяване на реките и измиране на живота в тях. Също така вече оголените от към хранителни вещества почви имат много слаба производителност и се нуждаят от изкуствени торове за да се запази производителността. Изкуствените торове обаче не предизвикват растенията да развиват кореновата система което отново води до още по-слаби свойства на горските плантации за задържане на вода и почва.

Неустойчивост - една еко система е стабилна пропорционално на това колко е разнообразна - горските плантации са крайно нестабилни от гледна точка на природни бедствия което води до неконтролируеми пожари или разпространяване на зарази на огромни полощи.

Изчезване на животински видове - Горските плантации не поддържат много видове защото често се състоят от само един вид растения (тези които са най-ценни или които растат най-бързо) следователно поддържат само животински видове които са зависими от тези растения и обричат всички останали. Ето защо губим по толкова много животински видове на година.

Странно, но в учебниците по икономика пише, че горите са възобновим ресурс... Само дето аз не го виждам колко време ще можем да възобновяваме този ресурс. В момента можем да възобновяваме този ресурс благодарение на хилядите години натрупване на хумус (топсойл, почва) който в момента ние използване в земеделието и горските си плантации. Да баче тази почва се отмива със страшна скорост към океаните и остава земята гола и неплодородна. Следователно дървеният материал не би бил много дълго време възобновяем.
За горите пък изобщо не мисля, че са възобновяеми. Веднъж отсечеш ли една гора вече си я убил. Никога не можеш да възстановиш това разнообразие и баланс каквото се е създавало за стотици или хиляди години. Освен разбира се ако не изчакаш толкова време без да пипаш.... но не мисля, че някой пресмята този вариант като възможен.

Ние- хората сме част от гората. това, че в момента ние се имаме за отделни и независими от всичко, самостоятелни и по-силни и издръжливи и готови да надживеем какво ли не, е някаква илюзия. Като част от гората е нормално гората да ни изхранва и да подсигурява нашето съществуване. И тя със сигурност го прави, просто ние използваме много повече ресурс от колкото ни е нужен което прави системата нестабилна.

Има начини обаче които могат да доведат до значително намаляване на нашето влияние над горите и възможност да запазим и развием горите в тяхната прекрасност. Последната книга която четох се нарича Ecoforestry  сиреч екологично горско стопанство. Написана е от преподавателите в институт който се занимава със устойчиво отглеждане на гори. Идеята е, да се извличат ресурси от гората без това да пречи на нейното естествено развитие и по този начин да се постигне естествена симбиотична еволюция на човека и гората.

Главното е системата да е еко-центрирана а не човеко-центрирана. Като на първо място се слагат приоритетите на природата. Извличането на дървен материал на година е по-малко от растежа на гората за година. Отсичат се подбрани видове така, че да може да се запази максимално разнообразие по видове и възраст на растенията. Изсичането на големи участъци гора е забранено и навместо това се практикува изтъняване. Тоест избирателно отсичане на определени дървета така, че да има минимален ефект върху гората. Не се използват изкуствени торове или пестициди и изобщо химикали от какъвто и да е род... гората е органик един вид ;) хехе. Гората не се залесява, а се оставя да се излекува сама със семена от околните дървета което осигурява генетичната еволюция на растенията ( което е напълно пренебрегнато при горската плантация). Възможно най-малко строене на  пътища и използване на специално конструирани машини които да предизвикват минимален ефект във гората. Използването на гората за множество ресурси, а не само за дървен материал. Оставяне на достатъчно паднали дървета вгората които да поддържат и развиват свойствата на почвата, задържането на водата и прочее.

Гора гледана по такива стандарти произвежда сертифицирано екологичен дървен материал. Който естествено има по-висока цена тъй като добивът му е по-труден. За сметка на това качествата на този дървен материал са по-добри, а ефектът върху природата е много различен :).

Та по ей такава дървена фермичка (гора) съм се зарибил... :) дай боже някой ден да имам възможност да си купя достатъчно земя :). Хубавото на една такава инвестиция е, че ако си я гледаш гората по този екологичен начин можеш да изкарваш от нея блага за безкраен период от време :) За разлика от това ако използваш земята за горска плантация която след 2-рото 3-тото залесяване за нищо няма да става или пък ако я използваш за агресивно селско стопанство може да се съсипе още по-бързо.

Като казах селско стопанство... скоро ще пиша и за селското стопанство защото то може да е много различно и много по-хубаво от това което е в момента.

Извинете ме за несвързаният текст... просто не мога да го организирам нещо много добре... умът ми постоянно скача насам натам искайки да изрази много неща.

=============================================================================================

Stefan Naydenov at 4:16am March 31


Браво! Триумф за пантеистичната ми душа! Гората е нашият Бог, и Бог живее чрез нея!






Marko Kramarski at 9:55am March 31


Iche ,kato pichech za zapadnia sviat proveri samo kakvo se e sluchilo v California chetoh niakude nad 90% sekvoi koito sa rastiali hiliadi godini sa bili isecheni pri idvaneto na" belia "chovek vuobchte zaebi "civilizacia"........







Ilia Rashev at 11:20am March 31


abe mola ti se ujasii kolkoto iskash. vyprosa e kakvo moje da se napravi za da se podobri polojenieto :)




old_forest

5 comments:

  1. Страхотна тема! Промени ми разбирането за гората. Каквото досега, очевидно, съм нямал :D

    ReplyDelete
  2. Статията е много хубава и промени и моето разбиране за гората, научих много неща, които не знаех, благодаря ти! :-)

    ReplyDelete
  3. препоръчвам един филм на всички, които все още не са го гледали - The Emerald Forest

    ReplyDelete
  4. izteglih go filma predstoi gledane :)
    sweety mersi za podkrepata :) radvam se che moga da dostigna do vas :)

    ReplyDelete
  5. Establishing a Food Forest the Permaculture Way (2008) напишете това в гугъл и си дръпнете филма ;) и после пригответе лопатите хаха

    ReplyDelete