Wednesday, November 25, 2009
какво мислите за тази идея?
Последният месец изпаднах в нещо като творческа криза. Защо статиите които аз харесвам най-много другите харесват най-малко?! Този въпрос ме тормозеше. Мисля, че го улових. За мен е най-интересно да виждам глобалността на на една еко идея с всичките и връзки и последствия като същевременно навлизам да опознавам в подробности всеки процес. Аз мога да ги разбера защото по цял ден с това се занимавам. Аз съм краен в действията и отдадеността си... поне по-краен от средния човек. Установих обаче, че колкото по-простички са статиите толкова повече хората ги възприемат. Те нямат време да се занимават с разучаването на тази материя колкото аз, а и не е нужно! Да си еко не означава да зарежеш живота си какъвто до сега го познаваш и да направиш безкрайно много саможертви в името на светло бъдеще. Както се изрази един приятел: „... колко малко усилие е нужно от всички хора по света, че нещата драстично да се подобрят, че не се иска от всеки да зареже живота си и да ходи да спасява китове....” . Тоест идеите трябва да са простички, поднесени по достъпен начин и неангажирано да могат да се имплементират във всекидневието.
Тази идея за по-общодостъпно изложена и практична информация се загнезди в мен. Някъде преди две седмици се роди и още една идея. Идеята за активността на екологичните проекти (или по-скоро липсата на такава). Еко идеите са невероятно пасивни. Някой прави еко страница или еко блог и започва да чака хората да потърсят нещо по еко темата в гугъл за да може евентуално гугъл да ги препрати към неговия сайт или блог. Същевременно всеки ден ни заливат безкрайно агресивно десетки хиляди реклами за закупуване на всевъзможни глупости. Защо винаги отрицателните неща биват рекламирани и набутвани пред лицето ни и мозъкът ни бива промиван с тях и никога никой не ни засипва с реклама на еко инициативи, еко начини, защо никой не ни промива мозъците с еко идеи?
Аз като един отявлен вярващ в доброто в хората :) си мисля, че ако облъчваш хората с добри и лоши послания едновременно и по равно те в повечето случаи ще наклонят към добрите. Проблемът е, че в модерното общество баланс изобщо няма между еко положителните и еко отрицателните рекламни послания.
Комбинирайки тези две идеи стигнах до извода, че трябва да се предприеме масова рекламна кампания на екологична тема която да рекламира лесни начини за прилагане на еко идеи в ежедневието ни. И най-вече самата полза и престиж от това да си еко. Целта е да се подтикват хората към екологични действия.
От тук на татък ще изложа как аз го виждам това като организация, но много бих се радвал ако може повечко хора да споделят техните идеи по този въпрос. Темата е напълно отворена за всякакви предложения и идеи как да се прилага една активна реклама на еко идеи. И дали това е добре да се прави. Моля развихрете се. :)
Тези еко идеи не трябва да затрудняват много публиката за да не се получи отдръпване и същевременно трябва да се превърнат в модна тенденция. Чрез постигнатата масовка дори миниатюрни промени в ежедневието на участниците ще доведат до драстични глобални промени. Също така зараждането на еко мисъл в хората е най-трудно, разширяването на това поле с течение на времето е естествено.
За да не замре инициативата в някакъв момент трябва да се осигури активното участие на новоприсъединилите се в движението. Ангажирайки новите кадри в активна реклама на каузата ще осигурим една непрекъснатост на популяризацията и разрастването на инициативата. Децентрализацията на рекламните усилия е съществено за успехът на това начинание.
За да се задържат хората в това движение което променя животът им, самите промени трябва да са постижими без кой знае какви екстра усилия от участниците за да се превърнат в част от начинът им на живот. Такива простички и лесни всекидневни неща има, но в повечето случаи хората не знаят за тях и не ги прилагат по-скоро от незнание от колкото от нежелание да положат малко екстра усилие и съзнателност.
Според мен, трябва да се набляга на идеята, всеки да допринася с каквото му е най-лесно. Например на мен ми е най-лесно да си карам колата по-малко и да не ползвам найлонови торбички. За друг най-лесно ще е да рекламира идеята във фейсбук или на друго място. За трети най-лесно ще е да купува бирата в стъклени шишета а не пластмасови. За четвърти ще е да използва енергоспестяващи лампи. Всички тези начини са добри и всеки може да прилага тези които му представляват най-малък проблем. Хората трябва да се чувстват горди от това което правят а да не се подтискат заради другите неща които са им по-трудни и не правят в момента.
Рекламна инвазия на всички възможни безплатни фронтове (или ако някой е готов да плати и платени) ще стартира този проект и тази активност ще трябва да се поддържа в последствие. Става въпрос за интернет като медия, реклама чрез средства за междуличностна и не персонализирана комуникация като фейсбук, ютуб, вбокс, всички възможни форуми, чат програми, блогове, електронни пощи и интернет страници. Не са необходими досадно много рекламни послания за да не се превърне в спам, но от друга страна е необходима възможно най-широка популяризация на идеята.
След като първите стъпки са направени в интернет пространството и движението събере сила ще дойде време и за една рекламна кампания извън интернет за да се докоснат максимален брой хора. Идеята е да се привличат не само хора които вече са отворени към еко идеята, а да се докарат нови хора които да бъдат отворени към тази нова и модерна тенденция. Масовост е ключът. Това просто желание да промениш света към по-добро трябва да се разпространява като вирус. Да е заразно и да се предава от човек на човек с увеличаваща се скорост и мутация.
Когато се стигне до реклама извън интернет не е нужно да се харчат пари за това. Ако има масовост рекламата ще е лесно постижима, чрез инициативност от страна на съмишлениците. Обява на лист хартия залепена на спирката или дори графити, реклама по личните вещи, реклама от уста на уста. Ако има масовост много ще може да се преговаря с институции за предоставяне на рекламна площ и така нататък. Целта е да се постигне ефектът на лавината. Всеки нов привърженик да привлича още и още нови хора и да участва активно в агресивната рекламна кампания. Никой не прилага тези техники за еко каузи, защо?
Разбира се такава инициатива не може да се ограничи до една държава, а и не трябва. Следователно ще трябва да се направят преводи на няколко езика. И така разширението ще може да достигне глобални мащаби.
Всички тези рекламни усилия ще водят към интернет сайт за популяризиране на екологичната съпричастност на обикновеният човек. Сайтът идейно ще е разделен на три части 1-во как да помогнеш за рекламната кампания и 2-ро простичките еко съветчета които са приложими от всеки и чрез масовост ще доведат до един по-добър свят за всички нас. В тази част също ще се публикуват линкове към вече създадени екологични сайтове за по-подробна информация. 3-то За да се получи обмен на мнения и дискусия и за да могат активистите да помагат за развитието на цялата тази идея ще трябва да има и форум в който да се дискутират идеи и стратегии за едно постоянно подобряване и усъвършенстване на тази инициатива.
Та такава идея в момента се вихри в моята глава. Искам да попитам вас – приятелите ми какво мислите за тази идея? Каква е вашата идея в тази или подобна насока? Мислите ли, че е перспективна и че ще има успех или не? Ще можем ли да я започнем ние? Ще можем ли да я осъществим? Достатъчно кадърни ли сме за това? Искаме ли да се занимаваме с подобни проекти?
Много бих оценил вашето мнение в този момент.
Благодаря.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Браво, точно на същото мнение съм. Правя каквото мога - рекламирам устно идеята, отказвам найлонови торбички в магазина, не гледам реклами и следя децата ми да не ги гледат ... Просто ежедневни неща, но ефекта е мъничък. Попаднах на твоите статии скоро. Поздравявам те за постоянството и оптимизма. Мисля си, че точно това е начина - да се говори. Хората откликват ... бавно. Знам обаче, че веднъж който вникне и разбере истината за консуматорското ни общество не се връща към старата си удобна и егоестична гледна точка.
ReplyDeleteЗдравей Боряна!
ReplyDeleteБлагодаря ти за отделеното време да напишеш коментар. Винаги ме радва когато видя, че някой е прочел та дори се е разчувствал достатъчно, че да пусне коментар. Благодаря.
Поздравления за хубавите навици които си изградила у себе си и още по-важно които изграждаш у децата си. Безспорно новите поколения ще са много по-образовани в сферата на екологията.
Малко по-малко се натрупват статии в блога. Изглежда като по 1-2 на месец да идват с вдъхновение. :) Очаквай следващата и разпространявай еко начинът на мислене. :)
Честита нова година бъди здрава и щастлива.
Ичо
Много точно казано - 'колко малко усилие е нужно от всички хора по света, че нещата драстично да се подобрят, че не се иска от всеки да зареже живота си и да ходи да спасява китове'. На 100% подкрепям идеята, аз също не взимам найлонови торбички, отказвам пластмасови прибори в заведенията и компостирам, май това е моят мъничък принос засега
ReplyDeleteот екологическата ситуация са загрижени много организации, но тя се влошава и даже става катастрофална!
ReplyDeleteЗащо?
прочетете това:
http://www.anastasiabg.com/viewtopic.php?f=50&t=81
само еко мислене не е достатъчно!
ReplyDeleteнеобходимо е всеки сам да започне да устройва бита си в своето родово имение и да превърне тази част от Земята в рай.
А иначе еко организациите се множат, но ефекта е нулев в положителна насока. Даже е отрицателен.